راه از هدف جداست …

راهنمایی نمودار : دایره‌ها کشورهای دارای انرژی هسته‌ای هستند. شش ضلعیها کشورهایی هستند که دستیابشون به انرژی هسته‌ای متوقف شده  و مربعها کشورهای در حال کار و دستیابی به این انرژی هستند.

انرژی اتمی و حساسیت بین المللی روی اون ، مخصوصا در کشور ما ، در خیلی از موارد دارای نکات مبهم و سایه گونه ای که فهم ما رو ناقص و در حد رسانه ای پایین میاره . عکس بالا که به نقل از این وبلاگ توسط روزنامه نیویورک تایمز منتشر شده ، نمودار زمانی و سیر انتقال تکنولوژی هسته ای رو به نمایش در می آره .

جدا از اینکه مطالب این نمودار از نظر سیاست رسمی کشور ما مورد تایید باشه یا نه ، تعاملات کشورهای دارنده انرژی هسته ای در سطح بین الملل انگیزه کافی برای داشتن این نیرو رو در حد استقلال تکنولوژیکی برای هر کشور و سیاستی ایجاد میکنه .

حال اینکه اغلب کشورهای عضو این باشگاه روی خوشی به عضو جدیدشون نشون نمی دن ولی تعاملات و توافقات بین طرفین یک مسیر انتقال تکنولوژی جالب و توجیه کننده بسیاری از تصمیمات و جانبداری های سیاسی در عصر ماست .

اینکه هزینه رسیدن به این هدف چقدره و اینکه این مسیر چگونه طی بشه ، موضوعی که نباید با اصل این هدف مخلوط بشه و نباید اشتباهات مدیریتی یه دولت ۴ ساله رو به کل قضیه تعمیم داد .


QR Code

بازتاب

بازتاب URL برای این نوشته:
http://www.blog.nabbasi.com/1388/05/19/%d8%b1%d8%a7%d9%87-%d8%a7%d8%b2-%d9%87%d8%af%d9%81-%d8%ac%d8%af%d8%a7%d8%b3%d8%aa/trackback/

ارسال دیدگاه